Град Скопје се приклучи на кампањата на УСАИД: „Мојот данок, за мојата општина!“

t

Градот Скопје се приклучува во кампањата „Мојот данок, за мојата општина!“ – До подобри општини, со навремено подмирување на данокот на имот, кој се реализира во соработка со Агенцијата на САД за меѓународен развој (УСАИД).

Проектот има за цел да ја подигне јавната свеста за потребата и придобивките од навременото подмирување на данокот на имот со цел добивање на ефикасни и квалитетни услуги од единиците на локална самоуправа.


Со навременото подмирување на данокот на имот, сите ние придонесуваме во за нашата општина да расте, се развива и модернизира. Со плаќањето на данок на имот се зајакнуваат финансиските капацитети на општините и овие средства се користат за капитални инвестиции, како што се изградба на градинки, училишта, комунална инфраструктура, паркови и други јавни добра.

Градот Скопје ги поддржува сите добри иницијативи и проекти кои ќе придонесат за финансиско зајакнување на општините, чија крајна цел е зголемување на квалитетот на услугите кои ги нудиме и подобрување на животот на нашите граѓани.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Русите тестираа хиперсонична ракета: Погодена морска…

Фрегатата „Адмирал Горшков“ изврши пробно лансирање на…

И после има многу сообраќајки: МВР фати…

Во текот на вчерашниот ден (27.05.2022) Министерството…

(Видео) Трогателно: Игор Ангелов се сретна со…

Горан Ангелов – Ќосето, кој е еден…

(Видео) Хаос на улиците во Виена откако…

На социјалните мрежи се појави видео од…

Почина поранешниот албански претседател Бујар Нишани

На 56- годишна возраст почина поранешниот албански…