Град Скопје со нова peaкција до СДСМ: He помагате, граѓаните очекуваат решенија на пpoблемите кои ги предизвикавте

t

Наместо да се занимаваме со препукувања поттикнати секојдневно од прес конференциите и соопштенијата на СДСМ, порачуваме Владата да го реши проблемот со греењето во Скопје и својата енергија да ја насочи кон тоа.

Градот Скопје и да сака не може да биде одговорен за проблемот со топлинската енергија во градот. Колку и да се обидува некој да прикаже поинаква слика фактите говорат дека цела одговорност е во рацете на Владата. Ниту градот Скопје има средства колку што има Владата на располагање, ниту има инфраструктура што ја поседува Владата да го разреши овој проблем, па ниту има ингеренции.


Алармантна е целата ситуација, а ние две недели се докажуваме кој што треба да прави во услови кога механизмите се во Влада. Ова требаше да се заврши како процедура уште пред пет месеци и да бидеме подготвени за ова сценарио.

Град Скопје уште еднаш ја повикува Владата да покаже одговорност и итно донесе јасен план за помош на граѓаните, како што постапи секоја Влада во состојба на енергетска криза, стои во реакцијата која ја испрати Град Скопје до медиумите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Средба Ѓорѓиевски-Арсовска: Сега имаме можност да ги…

Денес се одржа координативен состанок со градоначалничката…

Арсовска и Ѓорѓиевски на координативен состанок со…

Заедно со градоначалникот на Општина Кисела Вода,…

Утре без вода дел од улицата „Партениј…

Прекин на водоснабдувањето утре од 09:00 часот…

(Видео) Скопје се прости од Аки Рахимовски

Александар (Аки) Рахимовски е роден во Ниш,…

Доследна на ветувањата: Арсовска започна со чистење…

Започна чистењето на големата депонија покрај езерото…