Груби: Гласовите на ДУИ во вториот круг ќе одат за онаа партија која ќе прифати претседателот на државата во иднина да се бира во Собрание

t

Артан Груби во интервју на ТВ Сител запрашан на кого ДУИ би му ги дала гласовите во вториот круг од претседателските избори, доколку нивниот кандидат Бујар Османи отпадне во првиот изјави дека за онаа политичка партија која ќе се заложи претседателот на државата во иднина да се избира во Собранието.

На прашањето дали во моментов ДУИ е поблиску до коалиција со ВРМО-ДПМНЕ или со СДСМ, тој избегна конкретно да одговори велејќи – од денешен аспект најблиску сме до коалиција со народот.

Во интервју на ТВ Сител, Груби беше прашан и за евентуалните коалициски комбинаторики по завршувањето на парламентарните избори.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ДУИ да се реформира, не да бојкотира…

За новата влада на Република Македонија преговараат…

ДУИ не се помирува со загубата на…

Државната изборна комисија денеска треба да одлучува…

Апасиев: Добро е за државата ДУИ да…

Претседателот на Левица, Димитар Апасиев, во интервјуто…

Мицкоски: Може да разговараме со некое ново…

„Не постојат такви црвени подруми. Мислам дека…

(Видео) Шутаров во „Тешки муабети“: Следува целосна…

-  Следува целосна реорганизација и обнова на…