Груби: Идната Влада ќе ја формира ДУИ како што сака Ахмети

t

Вицепремиерот за политички систем,Артан Груби во емисијата Пресинг на ТВ Клан Македонија изјави дека идната влада ќе ја формира ДУИ на Али Ахмети како што тој сака.

Тој рече дека ДУИ станал клучен фактор кој го врати СДСМ од долгогодишна опозиција на власт и дека во иднина мандатарот што ќе составува влада ќе доаѓа од редовите на „интегративците“.

„Следната влада на Македонија ја прави Али Ахмети и тој ја избира! Имаме мало седиште во Речица и таму сме Кингмејкери во изборните определби. На последните избори отидовме со СДСМ, ја донесоа на власт по повеќе години опозиција. Ние во иднина ќе бараме да имаме мандатар за формирање влада, како и да го избереме претседателот на државата со дветретинско парламентарно мнозинство“, изјави Груби.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ДУИ да се реформира, не да бојкотира…

За новата влада на Република Македонија преговараат…

ДУИ не се помирува со загубата на…

Државната изборна комисија денеска треба да одлучува…

Апасиев: Добро е за државата ДУИ да…

Претседателот на Левица, Димитар Апасиев, во интервјуто…

Мицкоски: Може да разговараме со некое ново…

„Не постојат такви црвени подруми. Мислам дека…

(Видео) Шутаров во „Тешки муабети“: Следува целосна…

-  Следува целосна реорганизација и обнова на…