Објавено на:

Грузиската претседателка им го скрши филмот на заговорниците: “Со Русија зборуваме на ист јазик”

t

Грузиската претседателка Саломе Зурабишвили изјави дека премиерот на земјата „зборува ист јазик со Москва“.

Вака таа ги опиша проруските изјави на Иракли Гарибашвили во парламентот дека ЕУ наводно учествува во заговор против Грузија за да ја принуди земјата да „отвори втор фронт против Русија“.

Ваквите изјави таа ги нарече теории на заговор, нагласувајќи дека сценаријата што актуелната власт ги моделира се во согласност со ветувањата на Русија.

„Грузискиот народ добро знае дека идејата за создавање на Европската унија служи на мирот, а не на војната. Европската унија во Грузија директно му служи на мирот на нашата земја преку набљудувачката мисија на ЕУ и мирниот развој“, рече таа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Грузиската претседателка им го скрши филмот на…

Грузиската претседателка Саломе Зурабишвили изјави дека премиерот…

Путин го одобри новиот концепт за надворешна…

Претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин, денеска…

Лукашенко побара прекин на војната во Украина!

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко, обраќајќи им…

Предупредување од САД: Американицте веднаш да ја…

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ги повика…

Украинците признаваат: Руските сили постугнаа одреден напредок…

Руските сили постигнаа одреден напредок во Бахмут…