Грција воведува нови рecтриктивни мерки

t

Работно време до полноќ за угостителските објекти и ноќните клубови, работа од дома до 50 отсто за јавниот и приватниот сектор, спортски натпревари со само десет отсто исполнетост на стадионите, се новите мерки што попладнево ги соопшти министерот за здравство на Грција, Танос Плеврис, а ќе стапат во сила следниот понеделник, на 3 јануари 2022 година, јави дописничката на МИА од Атина.

Плеврис објасни дека планирано е мерките да важат до 16 јануари, но ја остави отворена можност, доколку е потребно да се продолжат.

Поконкретно, од следниот понеделник, угостителските објекти, кафулињата, ноќните клубови и слично ќе затвораат на полноќ, дозволено ќе биде до шест лица на една маса, а забрането е стоење.

Министерот за здравство истакна дека ако не се почитуваат конкретните мерки и доколку се регистрираат прекршоци, ќе се воведе дополнителна рестрикција, објектите да работат без музиката.

На стадионите, каде што Плеврис рече дека има непочитување на мерките, дозволено е присуство на публика, но само десет отсто од капацитетот или најмногу 1.000 лица и истакна дека и во овој случај ако не се почитува мерката, тогаш ќе има дополнителни рестрикции и натпреварите ќе бидат без публика.

Приватниот и државниот сектор, од понеделник ќе воведе работа од дома до 50 отсто од вработените и со флексибилно работно време.

Маската со висока заштита КН95, освен за супермаркетите и јавниот превоз, задолжителна ќе биде и за вработените во угостителскиот сектор.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Силен земјотрес во Грција

Земјотрес со јачина од 4,1 степени според…

(Видео) Македонска народна музика ечи низ улиците…

Низ улиците на Солун ечи народна македонска…

АЈ НА ЗДРАВЈЕ ГРЧКО ВЕТО ЗА АЛБАНИЈА

Грчко вето за пристапните преговори на Албанија. …

Студија: Карантините за време на Ковид-19 предизвикаа…

Дури и по завршувањето на карантините, забрзаното…

Грчкиот премиер збесна откако Велика Британија ненадејно…

Атина изрази „навреденост“ од премиерот Риши Сунак…