Грција ги релаксира мерките за влез во земјата за туристи

t

Грчката влада ќе ги релаксира правилата за туристите кои планираат новогодишните празници да ги поминат во Грција, пренесува националната информативна агенција, иако во ЕУ апелира засилени контроли и мерки за заштита од омикрон.

Според последните мерки, на туристите ќе им биде дозволено да влезат во Грција со прикажување на ПЦР тест стар 72 часа, наместо претходното правило за ПЦР од 48 часа.

Ќе се прифаќа и брз тест, но ќе важи само 24 часа.

Мерките ќе важат до 10. јануари.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мицотакис: Грција е извозник на енергетската безбедност…

Енергетските соработки во регионот, односно гасоводот ТАП,…

Настава на македонски јазик, враќање на македонските…

Центарот за македонски јазик во Грција денеска…

(Документи) Центарот за македонски јазик во Грција…

После долго време Македонците, особено Македонците од…

Македонија и Грција изградија интензивна сојузничка соработка…

Македонија и Грција изградија интензивна сојузничка соработка…

ВЛАДА, НЕМОЈ ДА СТЕ РЕАГИРАЛЕ! Грција ја…

До крајот на годината се очекува првите…