Грција ни го честиташе Денот на независноста

t

Честитка по повод Денот на независноста на Македонија, упати Министерството за надворешни работи на Грција преку официјалниот „Твитер” профил, изразувајќи „најдобри желби до народот и Владата”, јави дописничката на МИА од Атина.

-Грција им честита и ги изразува своите најдобри желби до народот и Владата на Северна Македонија бидејќи денеска го слават нивниот Ден на независноста!, напишаа од грчкото МНР.

Паралелно, заедно со твитот, објавија и фотографија со македонското знаме и пораката: „Честит Ден на Независноста, Северна Македонија!”.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Грчкиот МНР: Грција нема да гласа за…

Грција следниот месец ќе се воздржи од…

(Видео) Силно невреме, поплави и прекини на…

Силно невреме ја зафати Грција, поточно Лариса,…

Грција ѝ заби нож во грб на…

Известувачот за прием на Косово во Советот…

Грција нуди бесплатен одмор а 25.000 туристи:…

Страшните шумски пожари што ја опустошија Грција…

Три малолетни девојчиња загинаа во несреќа со…

Три девојчиња, неофицијално сестри на возраст од…