Објавено на:

Грција нуди бесплатен одмор а 25.000 туристи: Ова се условите

t

Страшните шумски пожари што ја опустошија Грција минатата година принудија многу туристи рано да се вратат дома. Ова лето Грција реши да им се оддолжи и да им понуди на 25.000 луѓе речиси бесплатен одмор како компензација за нивното принудно бегство од островот Родос минатата година.

Се верува дека грчката влада е првата што ќе одлучи за овој вид компензација. Грчките власти известија дека секој евакуиран од хотел на островот чиј одмор бил скратен поради пожарот има право на ваучер од 500 евра за покривање на трошоците за нивниот престој на островот.

Туристите кои го остварат правото на компензација можат да уживаат во некој од избраните хотели на Родос во периодот до 31 мај или од 1 октомври до 15 ноември. Ова значи дека тие не можат да изберат јуни, јули, август или септември. Според официјални лица, 5.000 туристи одлучиле да ја прифатат понудата на грчката влада, а се очекуваат уште повеќе. Шемата наречена „Недела на Родос“ ја дизајнираше грчкиот премиер Киријакос Мицотакис во соработка со Министерството за туризам и хотелиерите во Родос. Повеќето од луѓето кои беа евакуирани од Родос поради шумските пожари беа британски туристи, па оваа вест беше објавена на емисијата „Добро утро Британија“ на ITV.

https://tas-mk.toboads.com/ads.php?b=1&rq=af93cbf7-c914-ce7c-8b03-636e99ac2332&vt=49f38445-bd97-44f2-9f25-b3e38ee5a142&isf=true&zn=6e0ce682e&tm=0&af=770×0&fv=undefined&nw=0&co=1&vh=641&vw=1081&asc=0&srf=https%3A%2F%2Ffaktor.mk%2Fgrcija-nudi-besplaten-odmor-za-25000-turisti-vnimavajte-na-uslovite-a-eve-gi-detalite&rf=https%3A%2F%2Fwww.vesti.mk%2F&loc=eq-srf&rn=48e1ca87-0ffc-47a8-a0b2-1e8e913ad32e&ct=41ef21df-76a9-7a15-d8e7-b63b5a001c15&c=hA_c_0_2b472b2f&ah=0&L=b41586dd-fb71-4bdc-87b2-55577f5c03fc&afs=undefined&sck=41904ed2ddf15487883c9a4d058d14719a0f81e9&

Секторот за патување и туризам сочинува речиси една петтина од националниот БДП на Грција во 2022 година. Речиси 4,5 милиони Британци ја посетија Грција минатата година, а 10.000 Британци беа меѓу 25.000 туристи евакуирани од Родос минатата година. Туристите што ги исполнуваат условите да побараат ваучер мора да контактираат со грчката влада директно преку веб-страницата на Неделата на Родос. Тие мора да достават доказ за нивното живеалиште и други потребни информации, доколку веќе не се во регистарот на корисници.

Сепак, понудата има некои ограничувања. На пример, оние кои престојувале во приватни станови или нашле сместување преку платформи немаат право на надомест, а туристите кои ќе добијат ваучер од 500 евра ќе мора сами да си го плата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мицотакис „предупредува“: Кога некој го влече јажето,…

Пораката дека „европскиот пат на Северна Македонија…

Грчка „Демократија“: Грција се подготвува да гласа…

Грчкиот весник „Демократија“ денеска објави текст во…

Грчката полиција заплени 320 килограми кокаин на…

Грчките власти заплениле најмалку 320 килограми кокаин…

Сообраќајни прописи во Грција на кои македонските…

Многумина летово ќе заминат на одмор во…

(Видео) Атанасовски:  Ако добиеме ново вето од…

- Најстрашно за нас е ново вето,…