Објавено на:

Грција ќе ги олабави Ковид мерките и покрај зголемениот број на новозаразени и починати од вирусот

t

Во изминатите 24 часа во Грција е регистриран зголемен број новозаразени, но и починати лица од Ковид-19 односно, од 113.940 направени тестови, потврдени се 27.490 случаи, што е 24,1 отсто од тестираните, додека пак починаа 73 лица, јави дописничката на МИА од Атина.

Според официјалните податоци од Националната организација за јавно здравје на Грција, од новите случаи, 10.058 се во областа Атика, поширокиот регион на Атина, а 2.634 во Солун.

Приклучени на апарати на одделите за интензивна нега во грчките болници се 342 пациенти.

Од почетокот на пандемијата во земјата се потврдени 2.957.810 случаи на Ковид-19 и почина вкупно 27.341 лице.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Некој си бара беља? Турција ја обвинува…

Беспилотните летала на турските вооружени сили снимија…

Машала: Странските туристи во Грција годинава оставиле…

Летото во Грција годинава, може да се…

Грчките служби спречија пренесување на кокаин од…

„Kланот „Америка“ е најдолговечниот, веројатно најмоќниот, но…

По Бугарија и Грција, Бектеши сега ќе…

Денеска Македонија и Бугарија не успеаја да…

Грчки професор: Конфликт меѓу Грција и Турција…

Секој конфликт меѓу Грција и Турција може…