Објавено на:

Грција ќе испрати многу мал број оклопни возила во Украина, вели Мицотакис

t

Грција ќе испрати „многу мал број“ оклопни возила во Украина, под услов грчките вооружени сили наместо тоа да добијат модерна опрема од Германија, изјави грчкиот премиер Киријакос Мицотакис за телевизијата ЕРТ.

„Во моментов менуваме мал број, од 20 на 30 оклопни возила, на многу помодерни возила од германско производство. Кога се разговараше на ниво на Генералштаб, предлогот беше едногласен. Во исто време, и помагаме на Украина и ги зајакнуваме нашите вооружени сили во ограничен обем со понови оклопни транспортери“, рече Мицотакис, нагласувајќи дека прашината не се крена во 2018 година кога Грција донираше 90 стари оклопни возила на Египет.

Грција и Германија се договорија Грците да добијат ист број германски оклопни возила „Мардер“ во замена за оклопни возила од источногерманската пешадиска продукција БМП-1, испратени во Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Донацијата за Украина нема да влијае на…

Три одлуки за донирање на воена помош…

На раб на катастофа: Експлозии одекнаа во…

Неколку експлозии одекнаа во близина на нуклеарната…

Украинците уништија едно од седиштата на Вагнер

Шефот на украинската воена управа во Луганск,…

Зијан одмор: Повторно оштетени македонски возила во…

Шест македонски возила изгребени со остар предмет…

Украина ја продолжи вонредната состојба и мобилизацијата…

Украинскиот парламент, Врховниот труд, денеска ги поддржа…