Објавено на:

Грција ќе и ги даде на Украина своите противвоздушни системи само ако во замена добие американски

t

Грција нема да ги пренесе во Украина руските системи за противвоздушна одбрана што се во посед на грчките оружени сеили, без притоа да ги замени со слични западни системи.

Во замена за своето оружје што би требало да го испрати во Уктаина, Грција бара замена за слично оружје од САД.

Како што е случајот со сите системи на оружје, при нивно стекнување постојат законски обврски во однос на нивната продажба или пренос“, изјави шефот на Министерството за национална одбрана на земјата, Никос Дендиас.

Одговарајќи на новинарско прашање дали од Грција било побарано да ги испрати системите ТОР-M1, Оса-AKM и С-300 за потребите на Украина, Дендиас одговори дека „не може да стане збор за нивно повлекување од националниот систем за противвоздушна одбрана на Грција, каде што се целосно интегрирани, без да има нивна замена со системи со слични или супериорни борбени способности“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лавров повика да не се учествува на…

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров ги…

Мицотакис: Очекувам изјава од новиот премиер дека…

„Очекувам од новиот премиер да даде јасна…

Борел: Легитимно е Украина да ја напаѓа…

Нападите на Украина на руска територија со…

Грчкиот европратеник Кефалојанис: Во „Северна“ Македонија ќе…

Грчкиот европратеник од Нова Демократија и ЕПП…

Мицотакис за британски поткаст: Грција е голем…

„Имав некои реални прашања со Договорот од…