Грчката влада издаде нapeдба за цивилна мобилизација, приватните лекари мора да работат за државните болници

t

Грчката влада издаде наредба за цивилна мобилизација, со која одредени лекари од приватниот сектор ќе обврзат да ја поддржат државната здравствена служба при зголемувањето на бројот на заразени со Ковид-19 предизвикани од варијантата омикрон.
Наредбата за итна мобилизација ќе стапи на сила следната среда и ќе се однесува на лекарите специјализирани за патологија, пулмологија и анестезиологија во четири региони во северна Грција каде државните болници имаат сериозен недостиг на персонал, според АП.
Експертите го обвинуваат сојот омикрон на коронавирусот за огромен пораст на бројот на нови инфекции, кој достигна рекордно ниво во последните 10 дена.
Зголемувањето на бројот на новозаразени не доведе до значително зголемување на бројот на приеми во одделенијата за интензивна нега, туку ги зголеми дневните хоспитализации, додавајќи притисок врз јавната здравствена служба, при што многу болници се борат со недостиг на персонал бидејќи се повеќе лекари и медицински сестри се заразил.

Наредбата за цивилна мобилизација ги обврзува лекарите да работат за државата 15 дена, јави Танјуг.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Чибишев: Бришеме од изолaција кoвид пациенти, децата…

Во серија неколку погрешни и неразбирливи одлуки…

Ќе дојдеме до колективен имунитeт, но тој…

Вирусниот имунолог Лука Чичин-Шаин на телевизијата Н1…

Политичка кризa во Грција: Започна тридневна расправата…

Попладнево, во грчкиот Парламент започнува тридневната расправа…

ЕУ вложила 250 милиони евра во медиуми…

Во претходниот период ЕУ одвои 250 милиони…

Кардиолошката болница во Охрид демантира: Лекуваме и…

Специјализираната болница за кардиологија Охрид ја демантира…