Објавено на:

Грчка „Демократија“: Грција се подготвува да гласа ЗА резолуцијата за Сребреница

t

Грчкиот весник „Демократија“ денеска објави текст во кој се наведува дека „се подготвува ново предавство на Србите, бидејќи Грција е подготвена да го поддржи „лудото“ барање злосторството во Сребреница да се прогласи за геноцид бидејќи Германците бараат направи така“.


„Додека меѓународната заедница замижува пред понтичкиот геноцид и одбива да ја осуди Турција, Германија, САД и другите земји во нивната сфера на влијание (Руанда, БиХ итн.) страсно го промовираат прогласувањето меѓународен ден „Сеќавање и комеморација на геноцидот во 1995 година во Сребреница, што се предлага да биде на 11 јули секоја година“, стои во текстот објавен на насловната страница на весникот, пренесува Танјуг.


Српската страна, која повторно речиси сама се бори против сите и признава дека можеби биле извршени воени злосторства, но во никој случај геноцид, наведува весникот, апелирала до Грција и покрај „неодамнешното прободување нож во грб во Советот на Европа“ , да не прави со повикување на традиционално пријателски односи.
„Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во видео-порака бара Грција да се воздржи од соодветното гласање, знаејќи, како што вели, дека на Грција и е тешко да гласа против и се осврнува на заборавеното грчко-српско пријателство за време на Мицотакис“, се наведува во весникот.


Повикувајќи се на делови од текстот на резолуцијата, весникот оценува дека ќе биде исклучително интересно да се види каква позиција ќе заземе Грција за уште едно критично прашање, како и конечниот резултат од гласањето, за резолуција која „лесно ќе го усвои терминот геноцид „ за граѓанската војна во поранешна Југославија, каде што навистина извршија масакри и воени злосторства, но во никој случај геноцид.


„И уште повеќе кога меѓународната заедница го негира тоа со децении (предмет на турски закани) за Понти, и покрај 350.000 мртви и илјадници насилно раселени луѓе“, заклучува весникот, алудирајќи на масакрот врз Грците во регионот на Понт, извршен од Турците. помеѓу 1914 и 1923 година, пренесува Танјуг.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео)„Бизнис инсајдер“: Ќе се гради „Дубаи во…

Грција го гради најголемиот и најзелениот паметен…

Ципрас: Единствениот пат кон европска иднина на…

„Се потврди на секое ниво дека Преспанскиот…

(Видео) Грчки пратеник: Македонците од „Северна„ Македонија…

Пратеникот на грчката опозициска партија СИРИЗА, Теофилос…

Коѕијас: На Северна Македонија ѝ ветивме влез…

Поранешниот министер за надоврешни работи на Грција,…

(Видео) Еден загина, еден е тешко повреден…

Едно лице е убиено, а друго тешко…