Објавено на:

Грчкиот МНР: Грција нема да гласа за членство на Косово во Советот на Европа

t

Грција следниот месец ќе се воздржи од гласање во Комитетот на министри на Парламентарното собрание на Советот на Европа и нема да го поддржи барањето за пристапување на Косово во таа организација, најави грчкиот министер за надворешни работи Јоргос Герапетрит.
Во интервју за грчкото радио Канал 1, тој рече дека официјалниот став на Грција, која не ја признавa независноста на Косово, останува непроменет, со оглед на тоа што не се исполнети суштинските прашања, пред се создавањето на Заедницата на Српските општини.


„Како што правевме во минатото во слични случаи, Грција ќе се воздржи од ова гласање. Со други зборови, нема да го поддржи барањето за прием на Косово во Советот на Европа“, рече Герапетрит, пренесува Hellas Journal.
Тој додаде дека едно од прашањата што беше побарано како услов во врска со приемот на Косово во СЕ, а тоа е враќањето на имотот на српскиот манастир Високи Дечани, е исполнето, но дека некои од суштинските прашања се сè уште не е решено, пред се создавањето на Заедницата на српските општини во Косово, и дека поради тоа грчката политика по ова прашање не е променета.
Известувачот за прием на Приштина во Советот на Европа е грчката пратеничка Дора Бакојани, чиј извештај го усвои Парламентарното собрание на Советот на Европа со препорака на Косово му е одобрено да стане членка на Советот на Европа.


Бакојани препорача прием на Приштина, иако беше исполнет само еден од трите услови што таа првично ги бараше, а тоа е враќањето на земјиштето на манастирот Високи Дечани, осум години откако уставниот суд во Приштина пресуди дека земјиштето мора да биде регистрирано во катастар како сопственост на манастирот.
Другите два услова – формирање на ЗСО и решавање на прашањето за експропријација на земјиште во општините каде што живеат претежно Срби – Приштина не ги исполни.
Конечната одлука за прием на Приштина ја носи Комитетот на министри, а состанокот треба да се одржи од 16 до 17 мај во Стразбур.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Рама: Косово да прифати сè што се…

Албанскиот премиер Еди Рама во интервју за…

Потпретседателот на ЕК со поддршка за Грција:…

Потпретседателот на Европската комисија, Маргаритис Схинас за…

Мицотакис повторно предупредува: Ќе имате проблеми со…

Сакам уште еднаш да упатам предупредувачка порака…

Бугарија е најголема закана за Македонија –…

Балканските земји се сметаат за непријатели, покажува…

(Видео) Ескобар: Формирање на ЗСО е клучно…

Заменик-помошникот државен секретар на САД за Европа…