Грчкиот премиер збесна откако Велика Британија ненадејно ги прекина преговорите

t

Атина изрази „навреденост“ од премиерот Риши Сунак поради промената на планот во последен момент.

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис го критикуваше својот британски колега откако Даунинг стрит се откажа од планираниот состанок во Лондон, каде што се очекуваше лидерот да побара враќање на грчките антиквитети што се чуваат во музеите во Велика Британија.

Мицотакис се осврна на откажаните разговори при посетата на ОК во понеделникот, жалејќи се за пропуштената шанса за дијалог, истовремено истакнувајќи ја „добро познатата“ желба на неговата земја да ги врати античките скулптури од Партенон, чувани во Британија.

„Сакам да ја изразам мојата вознемиреност поради фактот што британскиот премиер ја откажа нашата закажана средба неколку часа пред да се одржи“, рече тој. „Кој верува во исправноста и праведноста на своите ставови, никогаш не се плаши од спротивставени аргументи“.

Грчкиот премиер требаше да разговара со неговиот колега од ОК, Риши Сунак, по состанокот со лидерите на Лабуристичката партија во понеделникот, иако разговорите беа прекинати со мало известување. Соработниците на Мицотакис го нарекоа потегот „погрешен и недостоинствен“. Грчкиот премиер одбил алтернативна средба со вицепремиерот, јави Би-Би-Си.

Официјални лица кои патуваа со Мицотакис тврдеа дека одлуката за откажување на состанокот е поврзана со неодамнешните коментари на грчкиот лидер за Би-Би-Си, во кои тој ги повтори долгогодишните барања на Атина за враќање на античките артефакти. Тој додаде дека скулптурите треба да бидат „повторно обединети“ со грчките храмови од кои првично биле земени, велејќи дека поделбата на уметничките дела меѓу Грција и Велика Британија е како „да ја преполовиш Мона Лиза“.

Мермерните антиквитети од 5 век биле отстранети од грчкиот храм Партенон во раните 1800-ти од страна на британскиот дипломат Лорд Елгин, кој служел како амбасадор во Отоманската империја, која владеела со Грција во тоа време. Оттогаш тие останаа во сопственост на ОК, а повеќето од скулптурите се чуваат во Британскиот музеј во Лондон.

Додека неименувани извори од Даунинг стрит 10 првично изјавија за Гардијан дека е виновен конфликтот во распоредот, медиумот објави дека забелешките на Мицотакис „изгледа го иритирале Сунак до тој степен што тој почувствувал дека нема причина да се одржат разговорите“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ОН алармираат поради детската сиромаштија во Велика…

Организацијата ја рангираше Британија на 37 место…

Русија „хакирала“ британски политичари и новинари

Москва ги отфрли сличните обвинувања како „неосновани“…

Британските специјални сили тајно оперирале во Украина

Најнова книга тврди дека западните командоси биле…

Гардијан: Нуклеарна централа во Велика Британија „протече“…

Безбедносните прашања во Селафилд доведоа до тензии…

Велика Британија се подготвува да ја убеди…

Западот, наводно е разочаран од неуспешната контраофанзива…