Гугл ќе избрише милијарди податоци од пребарување во рамки на судска спогодба

t

Американската технолошка корпорација Гугл ќе избрише милијарди податоци од интернет пребарувањето на корисници како дел од спогодбата со која ќе се стави крај на групната тужба против компанијата.

Условите на спогодбата беа објавени за првпат во судски поднесок во Сан Франциско, пренесува Си-Ен-Ен.

„Гугл“ мора да избрише „милиони записи со податоци“ кои произлегуваат од пребарување во „инкогнито“ режим, се вели во документот. (МИА)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЈАС СУМ КАКО ВАРДАР, СТАРТУВАМ СО МИНУС…

„Јас сум како Вардар, стартувам со минус…

СТРАШНИ ДЕТАЛИ ЗА УБИСТВОТО НА ДАНКА ИЛИЌ..…

За жал, потрагата по исчезнатата Данкa Илиќ…

Вучиќ: Со какви чудовишта си имаме работа

Убиена е Данка Илиќ, соопшти денеска на…

УЖАСНИ ВЕСТИ ОД СРБИЈА: Малата Данка е…

Малта Данка е убиена, информираше Александар Вучиќ.…

РИСОТ КРЛЕ Е ПУШТЕН НА СЛОБОДА –…

„Името му е Крле, а тоа име…