Објавено на:

Гутереш: Во овој момент нема можност за преговори за мир во Украина

t

Генералниот секретар на ОН денеска во интервју за шпански Ел Паис оцени дека „во овој момент“ не се можни мировни преговори за завршување на војната во Украина.

„За жал, не мислам дека во моментов се можни мировни преговори“ и „Не гледам никаква можност за постигнување глобален прекин на огнот “, рече Антонио Гутереш во тој разговор.

„Јасно е дека двете страни се целосно вклучени во војната“ и се „убедени дека можат да победат“, рече генералниот секретар на ОН. Сепак, Гутереш нагласи дека се надева оти во иднина ќе биде можно да се доведат Русија и Украина на преговарачка маса.

Денеска Русија го одбележува Денот на победата над нацистичка Германија во 1945 година. Пред илјадници руски војници и политичка елита на Црвениот плоштад во Москва, претседателот Владимир Путин ги обвини западните земји дека организираат „војна“ против Русија и им се заблагодари на хероите што се борат во Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Австралија ќе обезбеди рекорден пакет воена помош…

Австралиската влада ќе и го обезбеди на…

Чешка до крајот на годината ќе ѝ…

Чешкиот претседател Петр Павел ја најави претстојна…

Кулеба: Украина не може да чека уште…

Ветувањето дека Украина ќе стане членка на…

Нова провокативна изјава на Медведев: Русија да…

Русија треба да направи се за да…

Сијарто: Ако не ја запреме војната стотици…

Стратегијата на Европската унија и НАТО не…