Објавено на:

Гутереш ги сруши сите надежи: Нема мировни преговори за Украина наскоро

t

Генералниот секретар на Обединети нации, Антонио Гутереш изјави дека ќе дојде време за мировни преговори за Украина, но додаде оти не очекува тоа да се случи во блиска иднина.

– Оваа војна нема да трае вечно. Ќе дојде време кога ќе има мировни преговори… не гледам дека ова ќе се случи во блиска иднина, истакна Гутереш на заедничката прес-конференција во Виена со австрискиот претседател Александар ван дер Белен.

Тој додаде дека ОН никогаш нема да се откаже од организирање мировни преговори. (МИА)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Германската буџетска криза нема да пречи на…

И покрај буџетската криза со која се…

Зеленска: Ве молам не ја запирајте помошта

Украинската прва дама, Олена Зеленска во интервју…

Бугарскиот парламент контра Радев: Оружје во Украина…

Бугарскиот парламент го отфрли ветото што претседателот…