Објавено на:

Гутереш го подготвува светот – ќе има нови пандемии

t

Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш вели дека пандемијата Ковид 19 нема да биде последна и го повика светот да се подготви за нови пандемии.

По повод Меѓународниот ден за подготвеност за епидемии, Антонио Гутереш на Твитер напиша дека како што реагираме на ова, така треба да се подготвиме за следната пандемија.

На овој Меѓународен ден против епидемијата, да се фокусираме на ова прашање, вниманието и инвестициите што ги заслужува – рече Гутереш.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ОН: Човештвото доживува климатски колапс

Рекордно високите температури треба да послужат како…

Ди Цајт: Победа на Русија ќе значи…

Русија не треба да ја добие војната…

Гутереш: Многу загинати цивили во Газа, нешто…

Бројот на загинати цивили во Појасот Газа…

Гутереш: Жалам што наместо пауза, Израел ги…

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш го…

Гутереш: Шокиран сум како моите зборови се…

Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш…