Дали го користеле македонскиот пасош: Интерпол издаде потepница за водачите на Шкаљарскиот и Кавачкиот клан

t

На потерница издадена од српското МВР за кои трага и Интерпол се наоѓаат неколку лица за кои постои сомнеж дека имаат и македонски пасош.

Еден од нив е водачот на Кавачкиот клан Радоје Звицер. Српската и црногорската полиција распишаа меѓународна потерница по него и тој осомничен за создавање криминална организација, како и за други тешки кривични дела, меѓу кои и бројни ликвидации на ривали.

Звицер во последен момент избегнал апсење во Црна Гора, а се верува дека некој му кажал што му се подготвува. Тој е осомничен дека се крие во Латинска Америка под лажно име.

Меѓународната потерница не го заобиколи ни Јовица Вукотиќ, водачот на Шкаљарскиот клан . Интерпол Подгорица трага по него поради сомнение дека сторил кривично дело создавање криминална организација и поттикнување убиства.

Инспекторите дознале дека Вукотиќ имал комуникација со членовите на групата која планирала ликвидација на Вељко Беливук и Марко Миљковиќ во јануари во Тиват. Се сомнева дека Вукотиќ побегнал од Црна Гора две недели по распишувањето на потерницата во август годинава, па не е исклучено да има пријава. Кога тој беше уапсен во Турција потврди дека го користел македонскиот пасош.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Албанците од Mакедонија и Kосово полесно ќе…

„Граѓаните на Косово и Македонија, каде што…

Бразил ќе воведе „хуманитарен пасош“ за бегалци…

Бразил планира да воведе „хуманитарен пасош“ за…

Дали го користеле македонскиот пасош: Интерпол издаде…

На потерница издадена од српското МВР за…

Митовски за ckaндалот со пасошите: Не може…

Коментирајќи го еден од најголемите, ако не…