Објавено на:

Дали е на повидок решавање на украинската криза? Што се договорија Русија и Украина во Париз?

t

Руските и украинските преговарачи се согласија дека трајниот прекин на огнот во источна Украина мора да се почитува „безусловно“ по повеќечасовните разговори во Париз во средата.

Соопштението дојде по состанокот во Елисејската палата на таканаречениот Нормандиски формат, четиринасочен разговор меѓу претставници од Украина, Русија, Германија и Франција, кој се обидува да постигне мир во источна Украина од 2014 година.

Тензиите меѓу Москва и Киев се на највисоко ниво во последните години, со зголемена руска војска во близина на заедничките граници на двете поранешни советски републики, што ги поттикнува стравувањата дека Русија би можела да изврши инвазија.

Говорејќи по состанокот во средата, главниот преговарач на Москва, Дмитриј Козак, рече дека прекинот на огнот мора да се почитува „безусловно“, но дека многу други прашања во источна Украина остануваат нерешени.

Западните официјални лица продолжуваат да вршат притисок за дипломатско решение на тензиите преку целосно спроведување на договорите од Минск, протокол за прекин на огнот потпишан од Украина и Русија во 2015 година.

„Се согласивме дека без оглед на различните несогласувања на договорите од Минск што постојат меѓу Украина и регионите Доњецк и Луганск, примирјето од Донбас мора да се почитува безусловно“, рече Козак.

Украинскиот министер за надворешни работи вели дека сегашниот број на руски војници не е доволен за целосна инвазија.

Тој додаде дека „обврската“ за спроведување на таквите договори „лежи на вооружените сили на Украина и вооружените формации на (источните сепаратисти) Народна Република Доњецк и Народна Република Луганск.

Украинскиот преговарач Андриј Јермак рече дека сите страни го поддржуваат трајниот прекин на огнот и дека Украина е подготвена да преговара деноноќно за да спречи војна и да ги деескалира тензиите околу границата.

Јермак го нарече обновувањето на разговорите за Нормандискиот формат — првпат одржани по руската инвазија на Крим во 2014 година „многу позитивен сигнал“ и прв ваков суштински договор од крајот на 2019 година.

Тој ги нарече разговорите „навистина суштински, но не и лесна дискусија“ и додека сè уште имаше несогласувања, постоеше интерес да се премине преку нив.

„Работата продолжува и можам да ви кажам дека Украина како и обично е подготвена да преговара, да одржува средби 24-7. Затоа што за нас, за украинскиот претседател Володимир Зеленски, за целиот тим, целта е да се запре војната.
Да се стави крај на војната и да се вратат нашите територии, а денес тоа вклучува и намалување на тензиите, деескалацијата околу украинската граница е приоритет“, рече Јермак.

Козак и Јермак рекоа дека разговорите ќе продолжат за околу две недели во Берлин.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Што потпишаа Путин и Ким: Кој ја…

Договорот за сеопфатно стратешко партнерство што го…

Рускиот заменик МНР: Украина никогаш нема да…

Украина никогаш нема да влезе во Северноатлантската…

Путин: Русија се бори против децениска „хегемонистичка…

Русија се бори против децениска „хегемонистичка и…

Руските нуклеарни подморници испукаа „Калибри“ и „Гранит“…

Нуклеарните подморници Северодвинск и Орао од руската…

Русија потврди: И вториот авион А-50У е…

Московскиот суд издаде налог за апсење на…