Објавено на:

Дали има наши државјани? ЛНР се пофали: Убиена цела група странски платеници, одземени вредни разузнавачки информации

t

Силите на ЛНР во областа Горски и Золот, ликвидираа група странски платеници, изјави потполковникот на Народната милиција на ЛНР, Андреј Мароко.

„Веднаш сакам да напоменам дека на овој простор, за време на опсадата, беше ликвидирана група странски платеници, одземени се многу вредни трофеи од странско производство и беа добиени многу вредни разузнавачки информации“, рече Маорчко.


Како што соопшти претходно руското Министерство за одбрана, украинските сили кои се бранеа во областите Горски, Подлесни и Врубовка загубија повеќе од 60 отсто од својот народ, а потоа одбија да ги послушаат наредбите на командата и без дозвола ги напуштија позициите.

Засега нема информации за државјанствата на убиените.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Таткото на мароканскиот платеник осуден на смрт…

Што напишал таткото на платеникот од Мароко,…

Дали има наши државјани? ЛНР се пофали:…

Силите на ЛНР во областа Горски и…

Смртна казна за двајцата Британци и Мароканецот

Од украинското Министерство за надворешни работи пристигна…

(Видео) “Врие” меѓународната заедница: Платеници од Британија…

ДПР ја заврши истрагата за кривично дело…

Медведев: Украина е преплавена со платеници, за…

Медведев: Украина е преплавена со платеници, за…