Објавено на:

Дали „кинескиот вирус“ веќе премина во Европа?

t

Една европска земја забележа нагло зголемување на бројот на случаи на пневмонија, со симптоми слични на мистериозната пневмонија која беснее меѓу децата во Кина.

Холандските здравствени експерти велат дека има впечатливо зголемување на инциденцата на деца, со најголем број случаи меѓу оние на возраст од пет до 14 години, но има и значително зголемување на бројот на случаи кај деца на возраст под четири години. .

Податоците од надзорот покажуваат дека стапките на болеста, која може да се покаже опасна по живот, е веќе речиси двојно поголема од врвот забележан минатата година. Од август, бројот на случаи на пневмонија кај децата е двојно зголемен.

Застрашувачките снимки кои излегуваат од Кина потсетуваат на сцените во најтемните денови на Ковид и ги прикажуваат здравствените работници во заштитни одела, ракавици и маски како прскаат средства за дезинфекција во училиштата, ходниците и на отворено.

Официјални лица во Пекинг ја отфрлија можноста дека станува збор за нов вирус, инсистирајќи наместо тоа дека порастот на случаите е предизвикан од сезонски болести бидејќи земјата се соочува со првата целосна зима без мерки за коронавирус.

Кога станува збор за Холандија, тамошните експерти одбиваат дефинитивно да ги поврзат овие болести со „кинескиот вирус“, бидејќи во таа европска земја има зголемување на бројот на заболени и од коронавирусот и од грипот, а двете болести можат да исто така доведува до пневмонија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Документи+Видео) Ова се доказите за соработката помеѓу…

Maкедонската јавнос е во шок по деталите…

Добри вести од соседството, пронајдена e Сара!…

Пронајдена е Сара П.(17) од Борча која…

Koнечно искрен политичар: Не верувајте на сѐ…

Не верувајте во сѐ што ви кажуваме.…

Не за џабе ја нарекуваат Белата Палата:…

Истакнат член на партијата и близок човек…

(Видео) ПЕРО АНТИЌ „МУ ГО ЧУВА ГРБОТ“…

Поранешниот прославен македонски кошаркар и актуелен претседател…