Дали Путин создава причина за војна со Украина?

t

Си-Ен-Ен објави интересна анализа за последните потези на рускиот претседател Владимир Путин поврзани со растечките тензии околу Украина. Според анализата, Путин е човек кој сака да ги има сите опции на маса, а Украина не е исклучок – напротив. Затоа првиот човек на Русија испраќа сигнали дека е подготвен да се вклучи во дипломатско решение на кризата, а во исто време подготвува аргументи за војна.

Во анализата како пример за таква акција се наведува ситуацијата во Донбас, територија во источна Украина контролирана од проруските сепаратисти. На заедничката прес-конференција со германскиот канцелар Олаф Шолц во вторникот, Путин го употреби зборот „геноцид“ за да ја опише ситуацијата во Донбас.

„Според нашите проценки, ова што сега се случува во Донбас е геноцид“, рече Путин. Шолц не се согласи со таа проценка и подоцна им рече на новинарите дека Путин погрешил што се изразил така. Но ништо од тоа не реши – коментарот за геноцидот излезе во јавноста, што ја заостри реториката на Путин.

Острите реакции на Путин за Донбас не се ништо ново. Тој претходно во неколку наврати зборуваше за, како што тврдеше, „повреда на правата на етничките Руси и рускиот јазик во Украина“ и тврдеше дека Русија има право на воена интервенција за да ги заштити.

Но, она што се чини дека Путин го прави сега е да смислува аргументи за сопствената верзија на „одговорност да го заштити“ населението кое е изложено на ризик од геноцид, без разлика колку е различна ситуацијата во Донбас од Руанда, во која загинаа повеќе од 800.000 луѓе во 1994 година, или во Сребреница. ., во кој во 1995 година беа убиени повеќе од 7.000 Бошњаци. Руанда и Сребреница се сметаат за класични примери на геноцид, за што сведочат релевантните судски пресуди.

Спомнувањето на геноцид потсетува на тврдења на Русија дека Грузија извршила геноцид врз цивилите во Јужна Осетија во август 2008 година. За време на тој конфликт, Русија започна огромна воена операција при која руската армија влезе длабоко на територијата на Грузија. Токму од ова се плашат западните политичари во случајот со Украина.

Русија започна истрага за „истребување на жителите на Донбас“ по зборовите на Путин

Истражниот комитет, главната руска државна агенција за спроведување на законот, сериозно ги сфати коментарите на Путин и вчера објави дека отворила истрага за наводите дека украинските сили биле вмешани во гранатирање цивили во Донбас од 2014 година.

Според соопштението за печатот, во кое доминира политичкиот израз, Истражниот комитет објави дека отворил истрага според член 365 (1) од Кривичниот законик на Русија, кој се однесува на малтретирање цивили и употреба на средства и методи забранети со меѓународен конфликт.

Во соопштението на Истражниот комитет се одразуваат изјавите на Путин за геноцид, во кое се наведува: „Намерата да се истреби народот на Донбас е очигледна. Руската истрага откри стотици факти кои би можеле да послужат како доказ за употреба на забранети методи и средства за војување. ”

Од почетокот на судирите во Донбас во 2014 година, проценките на ОН се убиени и ранети илјадници цивили. Но, најавата за истрага на тело кое е се` само не независно, во екот на тензиите со Украина, остава впечаток на политички мотивиран потег, без разлика колку се вистинити наводите, објави Си-Ен-Ен.

Тука е и тешкото прашање за правниот статус на сепаратистичките региони во Донбас. Русија никогаш не ја признала самопрогласената Народна Република Донбас (ДНР) како суверена и независна држава, ниту ја признала Народна Република Луганск (ЛНР), а и двете се наоѓаат во Донбас. И ова и покрај фактот што тој дистрибуира руски пасоши на жителите на овие региони.

Претходно оваа недела, руските пратеници испратија барање до Путин да ги признае одметнатите „републики“ како независни. И тоа ја отвора можноста Русија да тврди дека мора да реагира против „агресијата“ на Украина против тие „држави“.

На Путин може да му се понудат уште повеќе опции

Дали тоа навистина би се случило? Признавањето на ДНР и ЛНР во пракса би значело крај на договорот од Минск, односно пакет мерки за кои засега Кремљ тврди дека е единствениот начин за мирно решавање на кризата во Украина.

Создавањето дополнителни проблеми може дополнително да биде од корист за Кремљ. Ова отвора се повеќе опции за Путин, се заклучува во анализата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ХОРОР.. ИМА МРТВИ И РАНЕТИ: Три лица…

Вечерва имало пукање во кафе-слаткарница во Истанбул,…

Во првите 3 месеци од годинава Грција…

Бројот на посетители на Грција во првите…

„Гугл“ ќе вложи 1 милијарда евра во…

„Алфабет“, матичната компанија на американската технолошка корпорација…

Бајден: Путин сака доминација во Балтичкото Море

Тој рече дека Русија е особено заинтересирана…

Фон дер Лајен: ЕУ за економските односи…

Таа го изјави ова за време на…