Дали СДСМ ќе се подели: Се подготвува формирање на нова партија?

t

Деновиве во јавноста се појавија информации дека се почнати активности за формирање нова партија од незадоволните членови и поддржувачи на СДСМ. Како еден од потенцијалните иницијатори на нова партија се споменува и поранешниот заменик-министер за образование во претходната влада на СДСМ, Петар Атанасов.

Тој во изјава за „Фокус“ вели дека во овој момент тој нема започнато активности за формирање партија, но смета дека има многу луѓе кои би сакале да видат различно владеење.

Луѓето се длабоко разочарани од трите најголеми партии. Има потреба од нова политичка сила која би донела промени во начинот на водење на политиката, вели Атанасов.

Додава дека не е потребна уште социјалдемократска партија, туку партија на центарот која ќе понуди политики прифатливи за мнозинството.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ВМРО кворумска повторно заеднички со СДСМ и…

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ денеска заеднички изгласаа директор…

Апасиев: Честито на младите, широката коалиција СДС-ДПМНЕ…

Лидерот на Левица и пратеник во Собранието…

Груевски: Рестартирање на пропаднатите “споменици на транзицијата”,…

Претходната Влада предводена од Груевски започна проект…

Богоев: Веќе се е јасно, во Македонија…

Потпретседателот на СДСМ Стефан Богоев во своја…

Левица: Елитата во војна со народот, ДПМНЕ…

ДПМНЕ и СДС слават заедно со хоштаплерите…