Дали статусот на Косово е решено прашање за САД и ЕУ?

t

Специјалниот пратеник на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак денеска на прес-конференција во Белград избегна да одговори на новинарско прашање, прашувајќи ги новинарите дали EУ смета дека статусот на КОсово е решене прашање, како што сметаат и САД.
На изјавата на новинарот дека една од неговите изјави не била да се разговара за статусот на Косово, туку за односите меѓу Србија и Косово, што според новинарот е вокабуларот на албанските лидери во Приштина и на прашањето дали тоа значи дека за ЕУ ​​е решен статусот на Косово и дека ЕУ и САД имаат заедничка визија за Косово, Лајчак одговори:
„Јас ги извршувам обврските според мандатот што ми беше доделен, тука сум да посредувам во дијалогот за да се постигне правно обврзувачки договор.

Тој ја поздрави посветеноста на Србија за дијалог.

Пренесовме, и во Белград и во Приштина, дека сè што беше договорено во минатото мора да се спроведе и тоа важи за двете страни“, рече Лајчак.
Лајчак, кој истакна дека ова е негова прва посета на Белград годинава, а седма откако ја презеде функцијата, изрази уверување дека заедничката посета со американскиот претставник пренесе значајна порака за единство и дека тоа е показател за поддршката на Вашингтон за дијалог со посредство на ЕУ.
„САД и ЕУ имаат долга историја кога станува збор за Балканот и постигнување опипливи резултати. Ја поздравуваме посветеноста на Србија за дијалог и тоа ни го повторија сите соговорници, од претседателот Александар Вучиќ, преку премиерката Ана Брнабиќ, до претседателот на парламентот Ивица Дачиќ“, рече Лајчак.
Тој рече дека сакаат да видат брз напредок во нормализацијата на односите, а со тоа и во однос на спроведувањето на претходните договори.
„Рековме дека се што беше договорено во минатото мора да се спроведе, како и се што ќе се договори и тоа важи за двете страни. „Би сакале да видиме брз напредок во понатамошното постигнување правно обврзувачки договор“, нагласи Лајчак.
Тој рече дека двете страни во дијалогот точно знаат која е нивната листа на неисполнети обврски.
На прашањето на новинарите да ја појасни својата изјава дека моделот ЗСО мора да го договорат Белград и Приштина, со оглед на изјавата на новинарите дека моделот е веќе договорен со Бриселскиот договор, Лајчак рече дека се што е договорено мора да се спроведе.
„Тоа го кажав во Приштина, тоа го кажувам и овде во Белград. Двете страни во дијалогот точно знаат кој е нивниот список на неисполнети обврски“, рече Лајчак на прес-конференцијата во Белград.
Тој потсети дека дијалогот е поврзан со евроинтеграциите на Србија и Косово, конкретни перспективи за интеграција во ЕУ.
Специјалниот претставник на САД за Западен Балкан Габриел Ескобар, кому ова му е прва посета на Белград во тоа својство, рече дека неговото доаѓање овде со Мирослав Лајчак го смета за важно, што, додаде, ја одразува солидарноста и единството на Европската унија и САД.Балканот би морал да биде дел од европската заедница.
„Ние веруваме дека патот е Косово и Србија да бидат на патот кон Европската унија, со дијалог со посредство на ЕУ“, рече Ескобар.
Тој додаде дека САД не се дел од дијалогот, но дека ќе помогнат се што е потребно, финансиски и политички.
„Се надеваме дека резултатите од разговорите во дијалогот ќе го отворат огромниот потенцијал што овој регион го има за економски развој и поголема интеграција во ЕУ“, рече Ескобар.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мехај: Влез на Косово во НАТО засекогаш…

Поранешниот министер за одбрана на Косово, Арменд…

Отворено писмо до државите членки на ЕУ,…

АПЕЛ ОД МАКЕДОНИЈА ОТВОРЕНО ПИСМО ДО ДРЖАВИТЕ…

ЕУ му врати на Курти: Имавте 10…

Портпаролката на ЕУ, Набила Масрали, изјави дека…

Повеќе од милион барања за азил во…

Вкупниот број на барања за азил регистрирани…

Србија овозможува слободно движење на сите возила…

Директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија,…