Данела Арсовска им честиташе на кумовите и здравичарот за Бадник

t

Денес, по 30.пат се одржа традицоналната прослава за Бадник во Скопје на која се избираат кумовите и здравичарот на Бадник.

На прославата присуствуваше и градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска која ја поздрави традицијата.


– Чест ми е што денеска присуствував на традиционалната прослава која по 30-ти пат ја организира Граѓанското здружение Одбор за традиционална прослава на Бадник во Скопје. На средбата со избраните кумови и здравичарот на Бадник, го одбележавме денот и долгогодишната традиција со симболично сечење на бадникови гранчиња кои се симбол на здравје, живот и вечна среќа, напиша Арсовска на нејзиниот ФБ профил.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Apcoвcкa пoчнa co кpивичнитe за администрацијата…

Град Скопје по Иницијатива од Државната Комисија…

Градоначалничката Арсовска се сретна со Здружението на…

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, оствари…

Aрсовска ќе истражува каде исчезнаа 12 милиони…

“Прво ќе се посветиме да институциите преземат…

Одлична вест за студентите: Арсовска донесе одлука,…

По барање на студентите читалната во градската…

Изумирa Koлeдe: Ceгa дeцaтa ги прaќaaт на…

И оваа година наместо на Коледе, децата…