Објавено на:

Заврши „виски војната“: Данска и Канада со разумен договор за островот Ханс

t

Данска и Канада постигнаа договор за решавање на речиси 50 годишен за сопственост на еден мал арктички остров.

Од 1971 година, земјите се „борат“ за да ги решат конкурентските побарувања над островот Ханс.

Последователните експедиции од Отава и Копенхаген се справија со ледените услови за да засадат шишиња алкохол на малата карпа од 1,2 квадратни километри (0,75 квадратни милји).

Но, сега официјалните лица се согласија да ја поделат станицата приближно на половина.

Војната за шеги започна откако земјите се состанаа за да ги решат споровите за границите во теснецот Нарес, канал широк 35 километри од студена вода што ги дели Канада и Гренланд, автономна територија на Данска.

Во 1973 година тие склучија договор да создадат граница преку теснецот, но додека преговараа, се појавија конкурентни барања за малиот остров.

Канада и Гренланд се наоѓаат на 18 километри оддалеченост од островот Ханс, дозволувајќи им да ја бараат карпата според меѓународното право, и на крајот тие решија да го решат спорот подоцна.

Но, во 1984 година, Канада направи храбар влог за сопственост кога слета војници на карпата.

Тие брзо го засадија своето знаме со јаворов лист и закопаа шише канадско виски, пред да се вратат дома во земја која сега е поголема од речиси една квадратна милја.

Данскиот министер за Гренланд не можеше да дозволи ваква провокација. Неколку недели подоцна, тој замина за островот Ханс, каде што ја замени навредливата канадска симболика со данско знаме и шише со најдобрите копенхагенски шпапи.

Но, тој отиде чекор подалеку од тоа што го направија Канаѓаните, гордо оставајќи белешка на која пишуваше: „Добредојдовте на данскиот остров“.

И така започнаа „Виски војни“.

Во текот на следните 49 години, десетици Канаѓани и Данци учествуваа во ритуалот, а посетителите на островот опишуваат море од малку искршени знамиња и известувања.

Конечно, во 2018 година, земјите одлучија да формираат заедничка работна група за решавање на спорот, ставајќи крај на нивната повеќедецениска политика „се согласувам да не се согласувам“.

Договорот ќе биде потпишан откако двете земји ќе дадат одобрение од парламентот и ќе се види дека островот ќе се подели по природно настанатата пукнатина на карпестата површина, според договорот објавен од данското Министерство за надворешни работи во вторникот.

Откако ќе се потпишат, Канада и Данска ќе ја воспостават најдолгата поморска граница во светот со 3.882 километри.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Данска ја прекина истрагата за експлозиите на…

Данската полиција ја прекина истрагата за експлозиите…

Фон дер Лајен, Де Кроа, Мелони и…

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер…

Канада ѝ испраќа повеќе од 800 дронови…

Канада ќе донира повеќе од 800 беспилотни…

Шведска го затвори случајот „Северен тек“, Данска…

Шведска, Данска и Германија спроведоа одделни истраги…

Данска доби нов крал

Фредерик Десетти стана новиот дански крал, наследувајќи…