Дачиќ: Ако воведевме санкции кон Русија, ќе ја отсечевме гранката на која седиме

t

Претседателот на претходниот парламент, Ивица Дачиќ изјави дека целосно ги поддржува заклучоците на Советот за национална безбедност за кризата во Украина, порачувајќи дека Србија нема да се води од туѓите очекувања, туку од сопствените интереси. Тој посочи дека Србија со воведување санкции ќе ги наруши односите со Русија и Кина и ќе ја отсече гранката на која седи.
„Ние имаме само еден интерес, а тоа е интересот на Србија . Не е наша задача да постапуваме според тоа кој што очекува од нас“, рече Дачиќ на прес-конференција одржана по седницата на Советот за национална безбедност.
Тој изјави дека за него нема дилема каков став требало да заземе кон интегритетот и суверенитетот на Украина, ниту кон осудата и санкциите против Русија.
„Кога тој е претседател на Србија или кога му се јавив на некого во изминатите 10 години да ни помогне, знаете ли кој беше единствениот што кренал телефон? Па да не крева повеќе телефон? За мене нема дилема, ја донесовме најдобрата одлука“, потенцира Дачиќ.

Еден од заклучоците е дека Србија нема да воведе санкции кон Русија , а во таа прилика Дачиќ рече:
„Доколку воведовме санкции и ги нарушевме односите со Русија и Кина, ќе ја отсечеме гранката на која седиме и ќе ги заштитиме нашите државни и национални интереси.

Дачиќ изјави дека Западот очекува од нас да ја осудиме Русија и да воведеме санкции, додека Русија , како што наведе, веројатно очекува да признаеме и да го пофалиме сето она што тие го направиле и на крајот, ако можеме, да ги признаеме DNR и LNR.
„Наша улога не е да војуваме со Русија или Украина, ниту да се поддржуваме едни со други. Нашата улога е да видиме што е најдобро за нас“, истакна Дачиќ.
Тој изјави дека не може да разбере оти САД , кои, како што потсети, две години по Првата светска војна чекале да бидат нападнати од Јапонија, за да можат да одлучат дали ќе учествуваат, сега очекуваат српското раководство да донесе одлука за три дена.за сето тоа.
„И се ќе беше во ред доколку, како да сме наивни и глупави, да не убедат дека ова е грубо кршење на меѓународното право и територијалниот интегритет. Како ништо да не се случило на територијата на поранешна Југославија и Србија и како нашето сега признавање и осуда на Русија да ни го врати Косово . Ќе ни се врати ли принципот на територијален интегритет? Или ќе каже дека важи само отсега“, рече Дачиќ.
Коментирајќи ги двојните стандарди што ги користат меѓународните претставници и наведувајќи дека има грозоморни прекршувања на Повелбата на ОН и другите меѓународни акти во Украина, тој рече:
„Па, сето тоа беше на Косово и Метохија. Како не ви е срам сега да кажете дека Србија го загрозува меѓународниот поредок, затоа што нема да донесе осуда за Русија? Што ќе ни донесе осудата? Дали САД ќе го повлечат признавањето на Косово и ќе престанат да бараат членство во меѓународните организации? Од друга страна, осудата на Русија и воведувањето санкции ќе му помогнат на Косово да добие независност. И сега некој не прашува што ќе правиме. Па, што прашувате – ќе работиме во интерес на Србија“, заклучи Дачиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кои се најголемите донатори на Трамп?

На веб-страницата Open Secrets ја најдовме актуелната…

Скопјанец агресивно се однесувал и упатувал закани…

На 20.07.2024 во Скопје, полициски службеници од…

КАЛЕНДАР НА МПЦ: Денеска го славиме Св.…

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска…

Хороскоп за понеделник (22 јули)

ОВЕН Денеска во неколку наврати ќе треба…

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Роден е Александар Македонски…

На денешен ден 22 јули (според некои…