Објавено на:

Дачиќ: Не ја даваме Србија, не го даваме Косово!

t

Не го даваме Косово, не ја даваме Србија, изјави српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ од митингот во Белград нагласувајќи дека Приштина насилно се обидува да ги окупира српските општини на Косово.


„Денес слушнавте дека владата на Курти во Приштина насилно се обидува да ги окупира српските општини на Косово и со тоа целосно да ја легализира и легитимира окупацијата на Косово и Метохија, нашата земја чија секоја нога е покриена со српска крв, испеана со српска тага, поплавена со српски солзи“, изјави Дачиќ.

Секој метар земја на Косово, нагласи тој, има свој херој под земја до чиј гроб не може да се стигне.

„Треба да знаат дека се проколнати сите што ја изградиле својата куќа на туѓи гробови, нема да го дадеме Косово и Метохија, нема да ја дадеме Србија, нашите деца, нема да им дадеме насилство на сите што се надвиснаа над нашата земја, на непријателите во странство. , во државата против жените, нашата младина да не труе… Србија и Срби нема да ги дадеме“, рече Дачиќ.

Тој изјави и дека е горд на сè што направиле СПС и СНС како коалиција, во интерес на Србија, додавајќи дека братството и единството меѓу Србите никогаш не било попотребно.

„Никогаш не било поважно да се извика – Косово е Србија. Има многу партии, Србија е само една“, рече Дачиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Земјотрес со јачина од 3.8 степени ја…

Земјотрес со јачина од 3.8 степени пред…

Запалено српското знаме во Косовска Митровица

Непознати лица го запалиле српското знаме во…

Србија планира изградба и модернизација на 2.000…

Јелена Танасковиќ, в.д генерален директор на железничката…

Курти бара меѓународната заедница да ја притисне…

Меѓународната заедница да изврши притисок врз Србија…

Вулин го демантира О’Брајан: Не извезуваме оружје…

Потпретседателот на Владата на Република Србија, Александар…