Објавено на:

Да се знае кој е султанот: Столтенберг не може да гарантира членство на Финска и Шведска во НАТО

t

Шефот на НАТО „не може да гарантира“ членство за Финска и Шведска.

Неизвесно е дали воената алијанса ќе може да го надмине противењето на Турција за членството на Финска и Шведска, изјави во средата генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

НАТО се надеваше дека брзо ќе ги прими новите членки, но Турција го блокираше потегот, барајќи од Финска и Шведска да престанат да ги засолнуваат членовите на сепаратистичката Курдистанска работничка партија (ПКК) и да воведат ембарго за оружје за Анкара.

Двете нордиски нации поднесоа барање за приклучување кон блокот предводен од САД во мај, изразувајќи загриженост за нивната безбедност поради руската воена операција во Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Евакуирани 1.300 жители на Ниш, се уништува…

Началникот на Одделението за вонредни состојби на…

Лавров: Русија не сака да ги напаѓа…

„Русија не сака да ги напаѓа земјите…

Фон дер Лајен: Русија хибридно ја напаѓа…

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер…

Нападнати три постари жени во Шведска, па…

Шведската полиција соопшти дека застрелала маж во…

Столтенберг: НАТО работи на испраќање повеќе ПВО…

НАТО работи на можноста за испраќање повеќе…