Двајца без тројца: Слаб одзив на членството на КСС на протестот пред Собрание

t

Мал дел од наставничкиот кадар излезе денеска пред Собранието на протест по повикот на претседателот на СОНК Јаким Неделков и КСС.

Наставниците се незадоволни од процентот на покачување на платите од 12 проценти кој вчера го договори СОНК со Владата. Претходно денеска наставниците протестираат и пред СОНК.

Денеска во 16 часот започна протестот на наставниците, додека Советот на СОНК заседава дали ќе се прекине генералниот штрајк во образованието, како што беше договорно вчера во Владата.

Извор/фото: Слободен печат

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Студентите ќе ги поддржат средношколците: Протест пред…

Во петок од 12:30 часот пред Министерството…

Пешевски: И тоа како сметам дека кај…

Адвокатот Драган Пешевски смета дека кај пратениците…

Повторно тензии: Србите повикуваат на најголемиот досега…

Кризниот штаб на српскиот народ од северот…

Има за бифтеци, нема за студентите: Левица…

Во рекордниот Предлог-буџет на владата на СДС…

Трета “несреќа”, “ги стигнаа клетвите”: Пропадна новиот…

И третиот обид за избор на претседател…