Објавено на:

Двајца Бетмени во новиот филм на HBO: Трансродови актери ќе ги глумат главните ликови

t

Ајвори Акино е избрана за толкување на главна улога во играниот филм на HBO Max „Batgirl“ како Алисија Јео, најдобрата пријателка на титуларниот суперхерој, познат како Барбара Гордон (Лесли Грејс).

И Акино и Јео се трансродови, што е првпат адаптација на игран филм во живо на наслов на DC Comics да прикажува отворено транс лик.

Yeoh за прв пат се појави во издание на „Batgirl“ од 2011 година, напишано од Гејл Симон и Ардијан Сјаф.

Вестите за кастингот на Акино првпат протекоа на интернет во средината на јануари, откако Грејс објави фотографија навидум од сетот на филмот до нејзината приказна на Инстаграм, означувајќи го Акино и натпис на кадарот (две жени кои ја преминуваат улицата) со Барбара и Алисија.

Имаше неколку чекори во проширувањето на застапеноста на ЛГБТК+ во адаптациите на суперхерои во текот на изминатите неколку години, особено на телевизија.

Серијата на CW „Supergirl“ го вклучи првиот транс суперхерој на ТВ во Dreamer (ја игра Никол Мејнс) и сестрата на суперхеројот, Алекс Данверс (Chyler Leigh), излезе како лезбејка во сезона 2.

Главниот лик на CW „ Batwoman“ отсекогаш била лезбејка, без разлика дали ја играла Руби Роуз во сезона 1 или Хависија Лесли во следните сезони.

Анимираната серија на DC „Харли Квин“ ја заврши својата втора сезона со заљубување на Харли и Појсон Ајви, а адаптацијата на „Птици грабливки“ на DC Films ја вклучи лезбејската полициска детективка Рене Монтоја (Рози Перез).

Во 2021 година, серијата „Локи“ на Дизни Плус на Марвел Студио, насловниот лик (го игра Том Хидлстон) откри дека е пансексуалец, а играниот филм „Вечни“ ја вклучи првата истополова двојка на филмскиот универзум на Марвел, која ја игра Брајан Тајри Хенри и Хаз Слејман.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Двајца Бетмени во новиот филм на HBO:…

Ајвори Акино е избрана за толкување на…