Објавено на:

Двајца тетовци повикани во полиција поради коментари на Фејсбук

t

Тетовската полиција повика на службен разговор еден жител на градот и еден жител на село од околината, кои се заканувале и промовирале омраза и насилство во коментари на Фејсбук, соопшти МВР.

„Секторот за внатрешни работи Тетово во координација и содејство со Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика на МВР целосно расчисти два случаи на коментари со заканувачка содржина со кои се промовирале или поттикнувале омраза и насилство, напишани на објави од интернет портали“, велат од полицијата.

„Поради сомнение дека се автори на ваквите коментари, во Полициската станица Тетово вчеравечер (09.07.2022) повикани се Џ.Л.(40) од Тетово и Д.Р.(37), од тетовско село, извршен е службен разговар со двајцата, при што Д.Р. го признал делото“, додаваат од МВР.

По документирање на случајот против двете лица ќе следуваат соодветни поднесоци.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Голема рација: МВР, ДПИ и УЈП ги…

Во контроли извршени вчера во златарници Скопје,…

Голема акција: УЈП и ДПИ влегоа во…

Државниот пазарен инспекторат во голема акција со…

Полицијата викендов ќе вежба пукање во Тетово:…

Секторот за внатрешни работи од Тетово ја…

Траги-комедија: Тетовка пронашла лична карта, наместо да…

СВР Тетово поднесе кривична пријава против М.А.(32)…

Приведени дрвокрадци во Тетово и Гостивар

Вчера  во 19 часот и 30 минути,…