Објавено на:

Две лица настрадаа, а повеќе се повредени во експлозија во Бразил

t

Две лица загинаа, а најмалку 12 се повредени во експлозија во јужниот дел на Бразил, која целосно уништи фабрика за метал, соопштија државните власти.

Десетици пожарникари и спасувачи се испратени на местото на настанот, во градот наречен Кабреува во бразилската држава Сао Паоло, изјави нејзиниот гувернер Тарсисио де Фреитас на социјалните мрежи.

Кабрева се наоѓа на 90 километри северозападно од Сао Паоло.

Телевизиските снимки покажуваат дека фабриката е целосно уништена.

Според извештаите на локалните медиуми, експлозијата била предизвикана од прегревање на инсталациите.

Болниците се предупредени за можен голем прилив на повредени.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Експлозија во хидроелектрана во Италија: Има повредени…

Најмалку четири лица се тешко повредени, а…

Експлозија во близина на брод во Црвеното…

Британската агенција за поморска безбедност (УКМТО) соопшти…

Бразилскиот претдедател го обвинува Израел е за…

Бразилскиот претседател Луис Инасио Лула да Силва…

Четворица албански пратеници ќе бидат казнети за…

Комисијата за етика на по 10 дена…

(Видео) Огромна експлозија во фабрика за хемикалии…

Огромна експлозија се случила во една фабрика…