Објавено на:

Дводневен штрајк на грчките цариници, товарниот сообраќај ќе биде во прекин

t

Почнувајќи од вечерва на полноќ (02.04.2024) до 23:59 часот во среда, царинските служби во Грција ќе одржат дводневен штрајк, извести днеска Царинската управа, повикувајќи се на информациите добиени од Амбасадата на Република Грција во Скопје.

На граничните премини Богородица – Евзони, Дојран – Дојрани и Меџитлија – Ники товарниот сообраќај ќе биде во целосен прекин во наведениот период, освен за расипливи стоки.

„Патничкиот сообраќај ќе биде дозволен периодично (не е познат точен распоред), но се советуваат патниците да избегнуваат движење преку овие гранични премини во овој период,“ велат од Царинската управа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Потпретседателот на ЕК со поддршка за Грција:…

Потпретседателот на Европската комисија, Маргаритис Схинас за…

Мицотакис повторно предупредува: Ќе имате проблеми со…

Сакам уште еднаш да упатам предупредувачка порака…

Грчки министер: Мицотакис ќе го поништи Преспанскиот…

Министерот за здравство на Грција, Адонис Георгиадис,…

Мицкоски: Користење на „Македонија“ и „македонски“ не…

Достоинствена беше заклетвата на претседателката Гордана Сиљановска Давкова,…

Грчки пратеник го искина договорот од Преспа:…

Грчкиот пратеник  Кирјакос Велопулос го искина Преспанскиот…