Објавено на:

Двојни аршини: Украина бара гаранции за нејзината безбедност ама ги напаѓа Доњецк и Луганск

t

САД, Русија и другите големи сили треба да потпишат договор кој ќе содржи „три-четири-пет клаузули“ за безбедноста на Украина, предложи украинскиот претседател Володимир Зеленски во интервју за РБЦ Украина во четвртокот.

Велејќи дека НАТО сега е „единствениот од постојните безбедносни сојузи во кој Украина би можела да се приклучи“, Зеленски призна дека овој процес ќе трае долго, „особено ако има ескалација“. Затоа, тврдеше украинскиот лидер, Украина „мора да добие систем на гаранции“, кој „барем теоретски“ не треба да биде инфериорен во однос на системот што го уживаат членките на НАТО.

Опишувајќи го очекуваниот систем, Зеленски рече дека Украина сега може да се потпре само на себе, со армија од само 200.000 „вооружени професионални луѓе“.

„Можеме да ја зголемиме армијата за два или три пати, но тогаш, на пример, нема да можеме да изградиме патишта. За нас ова е проблем“, објасни тој пред да ги повика партнерите да ги слушаат потребите на Украина.

„Ако вие, нашите партнери, кажете дека тоа се нашите заеднички вредности, тогаш ајде да го поминеме заедно. И не, ова не е алтруизам, се работи за фактот дека утре и вас ќе бидете нападнати“, рече Зеленски.

Тврдејќи дека големите светски сили „треба да сносат одговорност“, тој објасни дека под „одговорност“ мисли, пред сè, обезбедување финансиска поддршка за украинската армија и енергетска безбедност за цела Украина.

„Веднаш признаваме дека не ни требаат воени луѓе со странски знамиња на нашата територија. Ние не го бараме тоа. Во спротивно, дестабилизација ќе има насекаде низ светот. Не сакаме да ѝ дадеме на Руската Федерација друга причина да каже дека имаме бази овде и дека треба да се „одбранат“. Но, ние сакаме се друго“, рече Зеленски.

Покрај овие „прагматични“ работи, на Украина, според Зеленски, и треба „глобален документ“.
Нема да се откачиме со тимот на формат Нормандија и никој нема да се симне. Големите сили на овој свет, вклучувајќи ги САД и Русија, ќе седнат и ќе потпишат дека постои таков начин. Но, треба да има три-четири-пет точки за безбедноста на нашата држава. Тогаш ќе биде разговор.

Коментирајќи ги веќе постоечките договори од Минск, кои претставуваат патоказ за мировниот процес во источна Украина и кои Киев ги потпиша во 2014 и 2015 година, Зеленски рече дека овие документи не се поврзани ниту со прашањето за Крим, ниту со „руските трупи на границата. и, генерално, се „лошо напишани“.

Тековните тензии меѓу Русија и Украина се фокусирани на договорите од Минск, при што страните меѓусебно се обвинуваат за повеќекратно прекршување на условите на документите. Западните поддржувачи на Киев во последните неколку месеци ја обвинуваат Русија за наводен план за инвазија на нејзиниот сосед – нешто што Москва постојано го негираше. Во средата руското Министерство за одбрана објави дека воените вежби во близина на украинската граница се завршени и затоа војниците почнале да се враќаат во своите бази.

Во светлината на тензиите, Москва го покрена и прашањето за безбедносните гаранции. Во декември минатата година ги објави своите барања за НАТО, вклучително и забрана за проширување на алијансата кон исток и ограничување на распоредувањето на војници и оружје на источното крило на блокот. Сепак, и двете овие барања беа веднаш одбиени од Западот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинците бараат Зеленски да забрани војската да…

На веб-страницата на украинскиот претседател Володимир Зеленски…

(Видео) Македонија нема ништо против рускиот народ,…

На прашање на Инфомакс како ја коментира…

Русија го нападнала Киев со дронови?!

Украинските власти соопштија дека противвоздушната одбрана соборила…

Захарова: Загрижениот Запад им праќа на украинските…

Малку е веројатно дека на Запад се…

Бугарија за половина година ѝ дала на…

Софија му предаде на Киев оружје во…