Објавено на:

Девет руски авиони со миpoвници слетаа во Казахстан

t

Девет руски авиони Ил-76 со војска и опрема од Организацијата на Договорот за колективна безбедност ОДКБ слетаа на аеродромот во Алма-Ата во Казахстан, соопшти прес-службата на руското Министерство за одбрана.

Претходно, генерал-мајор Игор Конашенков изјави дека повеќе од 75 авиони на руските воздухопловно-космички сили деноноќно ги префрлаат колективните сили на ОДКБ во Казахстан, пренесе Спутник.

Руското Министерство за одбрана претходно објави дека единиците на руските мировници на ОДКБ во Казахстан почнале да ги извршуваат задачите и да обезбедуваат пристигнување на главните сили на мировниот контингент.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Столтенберг: Светот ќе плаќа висока цена ако…

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска…

Песков дециден: Враќање на Крим во Украина…

Изјавата на украинскиот претседател Володимир Зеленски дека…

ЕУ изрази жалење што Руската Дума донесе…

Европската унија изрази жалење за усвојувањето од…

Зеленски: Уништувањето на инфраструктурата нема да нè…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, изјави дека…

Спречен терористички напад на Турски тек!

Федералната служба за безбедност на Русија (ФСБ)…