Објавено на:

Демократија на дело: Канадската полиција почна да aпси камионџии кои протестираат во Отава

t

Канадската полиција почна да апси камионџии кои трета недела по ред го блокираат сообраќајот во Отава во знак на протест против владините мерки за коронавирус.

Полицијата на Твитер објави дека дел од нив сами се предале и биле приведени пред зградата на Парламентот, а синоќа биле уапсени двајца водачи на протестите.

Отава е последното упориште на „Конвојот на слободата“, протест и блокада на камионџиите што започна поради задолжителната вакцинација на возачите на камиони кои влегуваат во земјата, а подоцна прерасна во протест против сите наметнати мерки поради Ковид-19, но и против премиерот Џастин Трудо.

Многумина најавија дека нема да се повлечат ниту по цена да им бидат приведени или одземени лиценците.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Масакр во Канада: Tинејџер ја застрела мајка…

Шеснаесетгодишен тинјеџер пукал во мајка си и…

Студентите ќе ги поддржат средношколците: Протест пред…

Во петок од 12:30 часот пред Министерството…

Трудо: Канада ќе биде со народот на…

Канада до октомври ќе ја продолжи својата…

Трудо воведува нови санкции за Русија

Канадскиот премиер Џастин Трудо денеска изјави дека…

(Видео) Голема експлозија на гас во Отава:…

Во експлозија на гас во предградие на…