Објавено на:

Демократија на дело: Канадската полиција почна да aпси камионџии кои протестираат во Отава

t

Канадската полиција почна да апси камионџии кои трета недела по ред го блокираат сообраќајот во Отава во знак на протест против владините мерки за коронавирус.

Полицијата на Твитер објави дека дел од нив сами се предале и биле приведени пред зградата на Парламентот, а синоќа биле уапсени двајца водачи на протестите.


Отава е последното упориште на „Конвојот на слободата“, протест и блокада на камионџиите што започна поради задолжителната вакцинација на возачите на камиони кои влегуваат во земјата, а подоцна прерасна во протест против сите наметнати мерки поради Ковид-19, но и против премиерот Џастин Трудо.

Многумина најавија дека нема да се повлечат ниту по цена да им бидат приведени или одземени лиценците.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Протест на родителите и учениците од ОУ…

Денес, 8 мај 2022, во 11.00 часот…

И пожарникарите на улица: Синдикатот се закани…

Независниот синдикат на државна администрација, во чиј…

Покарј штрајкот, вработените во Управата за водење…

Вработените во Управата за водење матични книги…

(Видео) Протест на лозарите и овоштарите во…

Лозароовоштарите од Кавадарци денеска излегоа на протест…

(Фото) Протест на ССМ, работниците порачаа: Не…

Не може, работодавачи и газди, да ви…