„Демократски“ Брисел го зaбрани конвојот на слободата на своја територија

t

По Париз, и градските власти на Брисел најавија забрана за протестот на возачите на камиони, таканаречениот „конвој на слободата“, што е планирано да се одржи во понеделник во градот кој е седиште на ЕУ.

Предметните протести беа започнати во Канада на крајот на јануари, со цел да се укине задолжителната вакцинација против Ковид-19 за прекуграничните возачи на камиони.

Протестите, кои ги блокираа клучните гранични премини меѓу САД и Канада и ја забавија трговијата и транспортот на стоки по Отава, беа планирани да продолжат во Европа, но европските метрополи брзо реагираа на рутата на „конвојот на слободата“ и ги забранија парадите со камиони на нивна територија. .

Градоначалникот на Брисел Филип Клоз: Демонстрантите не можат да бидат заложници (ЕПА-ЕФЕ / АНДРЕ ПИШЕТ)
Градоначалникот на Брисел, Филип Клоз, вели дека белгиската престолнина не може да биде заложник на демонстрантите и предупредува на силната реакција на полицијата и властите во целиот бриселски регион. „Нема да го толерираме фактот дека протестот го блокира целиот главен град“, вели Клоз.

Во Брисел, кој поради присуството на институциите на ЕУ често се користи за одржување на европските демонстрации, наведуваат дека протестите прво треба да бидат одобрени од градските власти, додавајќи дека се уште не добиле такво барање од учесниците во „конвојот на слободата “.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО МЕТРО ВО БРИСЕЛ?!

На социјалните мрежи се споделуваат информации за…

Вучиќ по состанокот во Брисел: Очекувано тежок…

Српскиот претседател Александар Вучиќ го оцени како…

Шведскиот амбасадор во Косово нема надеж: Мали…

Шведскиот амбасадор во Косово, Јонас Вестерлунд денеска…

Брисел: Неправедно нè обвинуваат дека не даваме…

Специјалниот пратеник на ЕУ за Сирија Дaн…

Ова важи за Зеленски – ЕУ со…

Работата на политичарите често вклучува позирање пред…