Објавено на:

Дендиас: Грција целосно ги поддржува Финска и Шведска за влезот во НАТО

t

Грција целосно ги поддржува плановите на Шведска и Финска за влез во НАТО, изјави во саботата нејзиниот министер за надворешни работи.

„Грција има одлични односи со овие две земји, кои се и членки на Европската унија“, рече Никос Дендиас во Берлин каде што ќе присуствува на неформалниот состанок на министрите на НАТО.

„Грчката страна има многу јасен став (по ова прашање), ние сме подготвени да им посакаме добредојде на Шведска и Финска во семејството на НАТО, веруваме дека тие имаат многу да понудат“, рече тој.

Еден ден откако североисточниот сосед на Русија Финска се обврза да поднесе барање за членство во НАТО, шведската министерка за надворешни работи Ен Линде рече дека членството на нејзината земја ќе има стабилизирачки ефект и ќе биде од корист за земјите околу Балтичкото Море. Прочитај повеќе

Приклучувањето кон западната воена алијанса од 30 нации ќе стави крај на неутралноста што двете држави ја одржуваа во текот на Студената војна. Тоа ќе го продолжи проширувањето на НАТО што рускиот претседател Владимир Путин рече дека неговата инвазија на Украина има за цел да го спречи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Силен земјотрес во Грција

Земјотрес со јачина од 4,1 степени според…

Столтенберг бара Турција да го одобри членството…

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска…

(Видео) Македонска народна музика ечи низ улиците…

Низ улиците на Солун ечи народна македонска…

АЈ НА ЗДРАВЈЕ ГРЧКО ВЕТО ЗА АЛБАНИЈА

Грчко вето за пристапните преговори на Албанија. …

Грчкиот премиер збесна откако Велика Британија ненадејно…

Атина изрази „навреденост“ од премиерот Риши Сунак…