Објавено на:

УХМР: Денес облачно и студено со повремени врнежи од снег, особено претпладне

t

Облачно и студено со повремени врнежи од снег, особено претпладне. Врнежите најдолго ќе се задржат и ќе бидат пообилни во западните делови. Насекаде ќе се формира нова снежна покривка, освен во долниот тек на Повардарието. Заради ниските температури, ќе има појава на голомразица. Ќе дува умерен, вдолж Повардарието засилен северен ветер. Кон крајот на денот врнежите ќе престануваат, а во источните делови облачноста ќе се намалува.

Актуелно метео предупредување од УХМР:
Денес во поголемиот дел од земјава ќе има врнежи од снег, пообилни во западните подрачја, особено претпладне. Насекаде ќе се формира нова снежна покривка, освен во долниот тек на Повардарието. Заради ниските температури, ќе има појава на голомразица. Ќе дува умерен, вдолж Повардарието засилен северен ветер, Потоа во следните денови ќе се задржи променливо облачно, ветровито и многу студено време со повремен слаб локален снег. Утринските температури на места ќе се спуштаат под -10 степени, а дневните на повеќето места ќе се задржат под нула.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Временска прогноза: Какво време не очекува до…

Под влијание на циклонска активност од југозапад…

ЦУК со апел до граѓаните по најавата…

По најавата на Управата за хидрометеоролошки работи…

Викендов нестабилно време со дожд, грмежи и…

Времето денеска ќе биде променливо облачно и…

За викенд нестабилно време со дожд, грмежи…

Под влијание на влажна и нестабилна маса…

Денеска сончево и многу топло време, утре…

Сончево и многу топло со слаб до…