Објавено на:

Ден-два пред почетокот на специјалната операција Путин имал барање до Лукашенко: “Чувај ми го грбот”

t

Неколку дена или еден ден пред почетокот на специјалната воена операција во Украина, рускиот претседател Владимир Путин побара од својот белоруски колега Александар Лукашенко да му го „чува грбот“ во случај ситуацијата да тргне во несакана насока, објави белорускиот претседател Александар Лукашенко во интервју со украинската новинарка Дијана Панченко.


-Слушај, Саша, знаеш, таква е ситуацијата, ако не дај Боже се случи нешто, дали сме сојузници?“, се присети Лукашенко на зборовите на Путин.

Белорускиот претседател истакна дека позитивно му одговорил на рускиот колега и го потсетил дека имаат „практично обединета армија“. Тој го праша рускиот претседател „што може да се случи?“.
„Се е можно, внимавајте на мојот грб, ве молам“, го цитираше Лукашенко зборовите на Путин.

Според Лукашенко, рускиот претседател „се плашел да не биде прободен во грб од Западот“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ХОРОР: Марија, мајката на убиеното дете Александар…

„Нефункционалните институции ми го убија детето. Мојот…

Путин најави одговор за влезот на Финска…

Хелсинки немаше „неволји“ со Москва со години,…

Трамп: Бајден со политичкиот прогон врз мене…

Рускиот претседател претходно изјави дека обвинението за…

Путин: Русија ќе спречи какво било странско…

Русија ќе спречи какво било странско мешање…

Макрон е подготвен да го обнови дијалогот…

Доколку претседателот Путин има сериозни предлози и…