Десетици древни православни икони од Украина прошверцувани во Францијa

t

Древни православни икони од Украина биле прошверцувани во Франција.

Како што пишува „Волстрит џурнал“, десетици православни икони биле прошверцувани од Украина во Франција уште во мај 2023 година.

Дел од таквите икони се изложени во музејот Лувр.

Никој освен тесен круг луѓе не знаеше дека го правиме тоа“, вели Максимилиен Дуран, раководител на одделот за византиска и источнохристијанска уметност во Лувр.

Шеснаесет ретки икони, од кои некои датираат од 6 век, од колекцијата на Националниот уметнички музеј во Киев биле пренесени во Франција под воена придружба преку Полска и Германија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Десетици древни православни икони од Украина прошверцувани…

Древни православни икони од Украина биле прошверцувани…

СБУ: Откриена корупциска шема при купување на…

Украинската служба за безбедност (СБУ) соопшти дека…

Француските земјоделци повикуваат на седумдневна блокада на…

Франција следната недела ќе објави дополнителни мерки…

Франција е првиот финалист на Европското првенство

Репрезентацијата на Франција е првиот финалист на…

Путин: Украинското разузнавање знаело дека во урнатиот…

Главната разузнавачка управа на Министерството за одбрана…