Детали за блокадите: Непроодни ќе бидат и магистралните патишта Штип – Велес, Струмица – Радовиш и Плетвар – Прилеп

t

Утре Македонија ќе биде блокирана еден час како знак на протест поради францускиот предлог. На вечерашниот протест пред Собранието беше најавено дека утре ќе има промена во начинот на протестирање.

Во периодот од 13 до 14 часот ќе бидат поставени повеќе блокади на 4 места низ земјата.

Утре продолжуваме со блокади низ Македонија. На 4 места, во Скопје пред владата, како и блокирање на магистралните патишта Штип Велес, Струмица Радовиш и Плетвар Прилеп.

Повикуваме на масовност да кажеме НЕ на ултиматумот за бугаризација на Македонија, НЕ за бруталноста и полициските местенки, ДА за иднината на Македонија. Сабота во знак на почит на сограѓаните муслимани кои чествуваат празник нема да има протести.

Продолжуваме масовно со протестирање во Скопје, НЕДЕЛА во 19 часот пред влада, порачува организаторот „Ултиматум, не, благодарам!“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Масовни протести во Франција: “АЈДЕ ДА…

Масовна толпа демонстранти маршираше низ центарот на…

Не стивуваат немирите во Иран: Уапсени над…

Во протестите во северен Иран уапсени се повеќе од…

Околу 70.000 Чеси протестираа против ЕУ, НАТО…

Денес, околу 70.000 Чеси успеаја да ги…

(Видео) Протести во Њујорк поради Новак Ѓоковиќ:…

Протест во Њујорк поради Ѓоковиќ: „Зошто? Одлуката…