Димитров открива една од точките во прашањата 5+1

t

Вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров, оценува дека одговорите на прашалникот 5+1 испратени до Бугарија се во рамки на едно достоинствено решение. Во своето вечерашно гостување во емисијата „360 Степени“ на Алсат, говорејќи за прашалникот тој кажа дека една од точките во него е меѓу позначајните за нас.

„Таа точка очекува од Бугарија да ја одобри преговарачката рамка, да даде зелено светло за првата меѓувладина конференција и тоа на линија на португалскиот предлог, според кој, во преговарачката рамка, сосема чисто, без никакви дообјаснувања, си стои македонскиот јазик, а мониторингот на тоа како ќе оди имплементацијата на билатералната патека да биде во Советот за стабилизација и асоцијација. Сметав дека е исклучително важно, а и чесно кон Бугарија, експлицитно да биде наведено тоа што нам најмногу ни е потребно. Јас без таа точка немаше да се согласам и немаше позицијата со одговорите да биде заедничка“, рече Димитров.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Тинејџерка избодела соученик во училиште во Перт

15-годишно девојче е обвинето дека избодело 16-годишно…

Орбан посеа паника во Европа?

Една недела пред состанокот на Европскиот совет…

Саудиски принц загина во авионска несреќа

Принцот Талал бин Абдулазиз загинал за време…

Шолц е прв германски канцелар кој запали…

Канцеларот Олаф Шолц изрази „солидарност“ со Евреите…

Приведен скопјанец: Со пиштол пукал и нападнал…

Денеска, од страна на Единица за насилен…