Димитров се правда: Воопшто не молчев, додека бев во Владата битkaта ја водев внатре

t

Вицепремиерот за европски прашања во заминување Никола Димитров воопшто не се кае за искажаните ставови на прес-конференцијата од пред два дена и, како што вели воопшто не молчел, ни додека бил во Владата.

-Не се каам и воопшто не молчев, ни додека бев во Владата. Не бев толку отворен, затоа што битката ја водев внатре, вели Димитров во вечерашното интервју за „360“ степени.


Во однос на изјавата дека нема доверба во шефот на дипломатијата Бујар Османи околу решавањето на спорот со Бугарија, Димитров рече дека неговата проценка се темели на лично сведоштво на искажани ставови во рамките и на внатрешната координација, но и преку информации што ги добивал од министри и амбасадори на земјите-членки на ЕУ.

-Од таму ми се елементите и оценката. Настапите во јавноста се една работа, тоа што се случува зад сцената е друга работа, посочува Димитров.

На прес-конференцијата пред два дена Димитров рече дека неговите ставови во преговорите со Бугарија во многу наврати биле спротивни од неговите колеги во Владата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Петков: Нема Македонци во Бугарија, има Бугари…

Без анекс на Договорот за добрососедство и…

Американскиот Конгрес би можел да воведе санкции…

Постои можност за воведување санкции против Бугарија…

Во живо: Прва фотографија на Новак пред…

Српските навивачи веќе се окупираат во Мелбурн…

Утре референдум за промена на уставот на…

Граѓаните на Србија утре ќе гласаат на…

Грција воведе kaзни за невaкцинираните лица постари…

Во Грција од недела стапува на сила…