Објавено на:

Дипломат за преговорите САД-Русија: „Разговорот беше тежок“

t

Прелиминарниот дел од преговорите меѓу Русија и САД за безбедносните гаранции, што ќе се одржат в понеделник во Женева, беше деловен, изјави рускиот заменик-министер за надворешни работи Сергеј Рјабков.

„Одлично“, рече Рјабков по прелиминарната фаза од преговорите, одговарајќи на новинарско прашање.


„Разговорот беше тежок, но деловен, се задлабочивме во прашањето за претстојните работни места, мислам дека нема да губиме време утре. „Никогаш не го губам оптимизмот, секогаш се водам од него“, истакна дипломатот.

Средбата, која им претходи на официјалните руско-американски преговори за безбедносните гаранции, се одржа во неделата во Женева и траеше повеќе од два часа.

Руско-американските преговори треба да започнат во Женева на 10 јануари, Советот Русија-НАТО ќе се состане во Брисел на 12 јануари, а на 13 јануари во Виена ќе се одржи состанок на Постојаниот совет на ОБСЕ. Овие разговори првенствено ќе се фокусираат на руските безбедносни иницијативи во евроатлантската област.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Руската aгресија е koнтрапродуктивна“: Столтенберг ја објасни…

Со прибегнувањето кон агресивни активности, Русија не…

Стејт департмент: Русија злонамepно го користи православието

– Американскиот Стејт департмент ја обвини Русија…

Еве за што ќе разговараат Ковачевски и…

На утрешната средба меѓу премиерите на Македонија…

Ќе ги смири ли Германија? Министерката за…

Германската министерка за надворешни работи Аналена Баербок…

Украдени над 40 тела од мртовечниците во…

Во деновите на вооружените смртоносни безредија во…