Директорот на Лондонската кралска опера: Не се согласуваме со забраната на руската музика – Лебедово езеро е за секого!

t

Главниот извршен директор на лондонската Кралска опера рече дека „Лебедово езеро е за секого“, бидејќи љубителите на уметноста ја критикуваат културата на откажување како одговор на настаните во Украина. Со руски изведувачи и спортисти кои беа исфрлени низ целиот свет.

„Ова е грешка“, рече Максим Тимошенко, претседател на Украинската национална музичка академија Чајковски во Киев.


„Ние не се согласуваме со забраната на руската музика. Сметаме дека тоа не е соодветно или разумно. Тоа што не можете да изведувате големи уметнички дела, без разлика дали од 1812 година или други, е многу извртена логика. Модерната Путинова Русија нема никаква врска со големата руска култура. Со тоа што го забрануваме, никому не правиме услуга“.

Лондонската кралска опера, моментално ја изведува Лебедово езеро на Чајковски изјави „Имаме Руси и Украинци заедно со Британците, Американците, Французите, Шпанците во друштво и доведувањето на големите уметници од светот да осветлат едно од големите дела на светот го надминува национализмот…“

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Еколошка катастрофа кај Струмица: Езерото Мантово крајно…

Жителите на струмичката котлина со бројни реакции…

(Видео) ЕЖЕЊЕ: Јапонецот Кутецу со нова македонска…

Јапонскиот оперски пејач Казухиро Котецу деновиве објави…